środa, 25 lutego 2015

Żółta czapka z odpinanym pomponem

Zima się chyba powoli kończy (nareszcie, nareszcie!) - przedwczoraj widziałam klucz dzikich gęsi a dziś słyszałam żurawie. Zanim jednak śniegi stopniały i zrobiło się tak fajnie ciepło, zapragnęłam nowej czapki. Moja stara już wysłużyła swoje - cała się powyciągała i zmechaciła, zanurkowałam więc do swojego pudła z włóczkami. Chciałam zrobić niebieską albo miętową ale okazało się że w pudle powoli już pokazuje się dno i jedynym dostępnym kolorem okazał się żółty. Pomyślałam - ok, będzie optymistycznie. No i wyszło tak:To bez pompona. Bo nie mogłam się zdecydować: z pomponem czy bez. To zrobiłam taki patent żeby pompon można było odpinać. 
I tak wygląda z pomponem:


Wyszła idealnie! Nie za ciasna, nie za lużna, wzór "warkocz przy warkoczu" sprawia że jest taka "mięsista". Czapka oczywiście jest bezszwowa. Zwężenie góry uzyskane jest przez zmniejszanie warkoczy i dlatego jest niewidoczne. Tylko dwa razy prułam :)

Jak ktoś ma ochotę zrobić sobie taką czapę to proszę, oto wzór:

Na czapkę potrzeba ok. 70 g (na pompon ok. 10 g włóczki, której próbka 10 x 10 cm 
to 28 oczek i 40 rzędów (ja użyłam włóczki Kotek polskiej firmy Arelan).
Do tego dwa zestawy drutów pończoszniczych - ściągacz robiony jest na drutach nr 2 a cała reszta na drutach nr 3.
Czapka jest obliczona na obwód głowy 56-57 cm.

Na początek należy nabrać na mniejsze druty 168 oczek, przerobić pierwszy rząd, potem rozłożyć wszystko na cztery druty i przerabiać dalej 13 rzędów podwójnym ściągaczem (czyli dwa oczka lewe i dwa oczka prawe na zmianę). 
W czternastym rzędzie przejść na grubsze druty zacząć wyrabiać poniższy wzór:Miałam ambitnie zrobić schemat w Autocadzie żeby było ładnie i profesjonalnie, ale wybaczcie - już późno a jedna ciufcia w nocy wstaje na karmienie, druga ciufcia rano do przedszkola a ja jeszcze chcę wstać o świcie i pobiegać :). Myślę, że wszystko jest dobrze widoczne, to po prostu mijające się warkocze z których jeden jest przeplatany w lewo a drugi w prawo a każda przeplotka ma miejsce w co siódmym rzędzie, czyli w rzędach:
5 (pierwsza przeplotka wyjątkowo w piątym rzędzie)
12
19
26
33
40
47 - w tym rzędzie ma miejsce pierwsze zejście z grubości czapki - w każdym przeplatanym teraz warkoczu trzeba odjąć dwa oczka (czyli 3 oczka przełożyć na drut pomocniczy, pierwsze dwa oczka z normalnego druta przerobić razem, przerobić pozostałe oczko, po czym pierwsze dwa oczka z druta pomocniczego przerobić razem i ostatnie oczko normalnie). Powinny zostać 144 oczka.
Teraz częstość przeplatania warkoczy się zwiększa by ładnie wyprofilować górę czapki:
W 53 rzędzie następuje drugie zejście z obwodu czapki - w każdym przeplatanym warkoczu powtórzyć powyższy manewr. Powinno zostać 120 oczek.
Teraz zamiast 24 warkoczy przeplatanych 3x3 jest 24 warkoczy przeplatanych 2x2.
W 58 rzędzie trzecie zejście z obwodu - każdy przeplatany teraz warkocz należy zmienić z 2x2 na 2x1, czyli na tym drucie który znajduje się za robótką dwa oczka przerobić razem. Na drutach zostaje 108 oczek.
W 62 rzędzie powtórzyć powyższy manewr dla kolejnych kolumn warkoczy. Na drutach zostaje 96 oczek.
W 65 rzędzie zamiast warkocz przeplatać - z jego trzech oczek robimy jedno (czyli trzy oczka przerabiamy razem). Teraz zostało 72 oczek.
W 67 rzędzie powtarzamy powyższy manewr dla kolejnej kolumny warkoczy. Na drutach zostaje 48 oczek.
W 68 rzędzie (czyli od razu w następnym) wszystkie oczka jak leci przerabiamy po dwa razem (z dwóch robimy jedno) i zostają się nam 24 oczka, przez które w następnym rzędzie, czyli
69 - przewlekamy pozostałą nitkę, którą potem ściągamy - ale nie do końca, tylko tak jak pokazano poniżej:I zaszywamy nitkę i resztę obcinamy.
To jak ktoś chce zrobić doczepiany pompon. Jak nie, to można ściągnąć do końca i zaszyć.
Jeśli jednak chcecie zrobić z pomponem to potrzebny Wam będzie taki guzik i kawałek gumki kolorystycznie dobranej do czapki:Chodzi o to by guzik był możliwie szeroki - by pompon z czapki nie wypadł i możliwie płaski - by nie uwierał nas w głowę.
Teraz trzeba przepleść gumkę przez te 24 oczka, o tak: Ściągnąć ją tak by guzik przez nią przeszedł i bardzo mocno zawiązać:Obciąć resztę gumki, przewlec ją do środka i przyszyć tak by nie wyłaziła na zewnątrz i była niewidoczna. Potem zrobić pompon i przywiązać do niego nasz guzik: Czyli pompon wygląda tak: I teraz pompona sobie wpinamy w czapę i wypinamy, wpinamy i wypinamy i cieszymy sie z czapy z pomponem i bez. Jak coś niejasne to dajcie znać, wyjaśnię.
6 komentarzy:

  1. Zdolna jesteś, czapka piękna :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Piękne :) Trzeba mieć spory talent, żeby coś takiego wyczarować :D

    OdpowiedzUsuń
  3. DOBRY WIECZOR, CZY OPISANA CZAPKE MOZNA ZROBIC NA DRUTACH Z ZYLKA

    OdpowiedzUsuń