środa, 18 marca 2015

Jak uszyć prześcieradło z gumką

 

 Uszycie prześcieradła z gumką jest zaiste prostą sprawą. Ja jednak uprościłam ją jeszcze bardziej :). 
Na początku zaleca się zwykle zmierzenie materaca, potem odmierzanie materiału... Ja po prostu radzę wyjąć materac z łóżka (jak za duży to mierzyć na łóżku), rzucić go na podłogę i przykryć tym kawałkiem materiału z którego zamierzamy szyć prześcieradło:Trzeba tylko pamiętać by materiał ułożyć lewą stroną do góry! No i musi być wcześniej wyprasowany oczywiście.
Materac trzeba przykryć bardzo równo, ugłaskać wręcz materiał na nim i pamiętać, że minimalna długość zakładu wynosi 10 cm (chodzi o ten kawałek materiału, który  dociśnięty do materaca leży bezpośrednio na podłodze). Optymalna długość zakładu według mnie to jednak 15-20 cm. Następnie, tak jak pokazane poniżej, trzeba złapać róg materiału starając się utrzymać kąt 45 stopni...


... i przypiąć szpilką jak najbliżej materaca. Powtórzyć to dla pozostałych rogów.


Potem zdjemujemy wszystko uważając by nie pogubić szpilek i rozkładamy po kolei każdy róg na stole by wyrównać materiał tak by na pewno uzyskać ten 45-stopniowy kąt. Dobrze jak materiał ma regularny wzór - mi bardzo pomogły kropki :).Potem, w miejscu gdzie była szpilka, prosto w dół rysujemy linię i po tej linii prowadzimy ścieg.


Po zeszyciu odcinamy nadmiar materiału i zygzakiem zabezpieczamy brzeg.Jak widać, po zeszyciu dwa dolne brzegi - krótszy i dłuższy mogą być nierówne, trzeba więc dociąć jeden do drugiego:Gdy już cały brzeg dookoła będzie równy, to trzeba go zabezpieczyć przed strzępieniem czyli znowu obrzucić zygzakiem:


Potem zagnijcie brzeg materiału na kilka milimetrów:A potem jeszcze raz - teraz na szerokość trochę większą od szerokości gumki jaką będziecie wciągać:Potem trzeba tylko wąsko przeszyć te założenie i w ten sposób stworzymy tunel na gumkę, którą trzeba teraz w niego wciągnąć, najlepiej przy pomocy małej agrafki:


Pamiętajcie o zostawieniu kilku centymetrów nie przeszytych by można było włożyć agrafkę w tunel.
By dobrze dopasować gumkę można przymierzyć nasze świeżo uszyte prześcieradło do materaca. Nie zawracajcie sobie głowy zeszywaniem końców gumek ze sobą - wystarczy je związać razem na porządny supeł i wciągnąć w tunel. 
I gotowe!

9 komentarzy:

 1. super tutorial :) szybko i prosto :)

  OdpowiedzUsuń
 2. :D jak dla mnie ? BOMBA!! Super tutorial :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Prosto i przejrzyście, tak jak lubię ;) Dzięki za tutka!

  OdpowiedzUsuń
 4. A co jeśli materac jest szerszy niż poaiadany materiał? Jak to obejść? Pozdrawiam Zuza

  OdpowiedzUsuń
 5. chyba tylko dokupić materiał...

  OdpowiedzUsuń
 6. Witam! Z przyjemnością informuję, że tutorial na prześcieradło z gumką został wyróżniony Złotym Guzikiem w facebookowej grupie Szyciowe Hity i Kity: https://www.facebook.com/groups/1901705803390954/permalink/2084824418412424/ Dyplom oczywiście można sobie pobrać i chwalić się nim do woli. Pozdrawiam i gratuluję - Agnieszka z SHiK

  OdpowiedzUsuń
 7. Jasny i prosty tutorial. Dziękuję :)

  OdpowiedzUsuń