niedziela, 14 lutego 2016

Zimowa listonoszka w mocnym kolorze - plus opis wykonania

Cierpię aktualnie na niedosyt torebek - mam cztery: jedna dosyć spora, druga bardzo mała, trzecia zbyt elegancka na co dzień, czwarta ze sznurka na lato - to mówi samo za siebie :)
Mówi się, że kobieta nigdy nie ma dosyć torebek (i butów też), uruchomiłam  więc sobie ich produkcję a raczej manufakturę. 
Ponieważ najbardziej brakowało mi codziennej średniej torebki, takiej w której zmieściłby się porfel i telefon ale też i kilka pieluch, chustki do pupy i jakieś przekąski dla dzieciaków więc jako pierwszą zrobiłam taką:

 
Jest w neonowym żowym kolorze - specjalnie takim mocnym by dodać energii tym zimowym, burym i ponurym, mglistm i deszczowym, jednostajnym i nieciekawym zimowym dniom. Ponadto torebka wydziergana jest, jak widać na drutach, dzięki czemu jest bardzo lekka (tylko ok 320 g), mimo tego nie zsuwa się z ramienia i nosi się ją świetnie a nosi się ją tak:
 

Jest miękka, gdy się pobrudzi można łatwo ją wyprać w pralce.
Wzory - zarówno ogniw na bokach torby jak i ryżowy na pasku są bardzo zwarte i mocne - bardzo mało się rozciągają więc torba nie traci kształtu nawet gdy napakuję ją cięższymi rzeczami a pasek mało się rozciąga.Jest zapinana na zamek błyskawiczny:

 
 I jest całkiem pojemna:


Ma wymiary następujące: 28 cm szerokość, 23 cm wysokość, 8 cm - szerokość dna, długość paska ok 120 cm.

Robi się ją tak:

Należy wziąć włóczkę, której próbka 10 x 10 cm wzorem ogniw na drutach (3 mm) da 40 oczek (szerokość) na 38 oczek (wysokość). Wystarczy nieco ponad 300 g.
Do tego dobrać kolorystycznie pasujący suwak, najlepiej nierozdzielczy o długości 30 cm.
Ja robiłam z niemechacącego się akrylu Everyday Himalaya na drutach 3 mm dwoma wzorami:
Wzór ogniw - z niego są zrobione boki torby (schemat pokazuje rzędy parzyste - w rzędach nieparzystych wszystkie oczka przerabiane na lewo):


Tak wygląda ten wzór na dzianinie:Wzór ryżowy - z tego zrobiony jest pas na ramię i paski do suwaka:
pierwszy rząd: oczko lewe, oczko prawe i tak na zmianę
drugi rząd: oczko prawe, oczko lewe i tak na zmianę 

By zrobić bok należy nabrać na druty (3 mm) 82 oczka i zacząć przerabiać wzór (uwzględniając oczka brzegowe) dodając osiem razy w każdym rzędzie po 4 oczka.
Czyli na końcu każdego rzędu, do ósmego włącznie dobierać te cztery oczka w następujący sposób:

  
 Po dobraniu dodatkowych oczek powinno być ich wszystkich teraz 114.
 Pierwsza "przeplotka" wzoru ogniw powinna być w rzędzie czwartym, ma to wyglądać tak:


       Po zakończeniu dobierania oczek wzór wygląda tak:

 


Teraz trzeba przerabiać dalej wzorem ogniw i zakończyć wszystko bardzo ścisło na wysokości 22 cm:


Drugi bok torby należy zrobić identycznie. Następnie trzeba zrobić pas na ramię, który jest jednocześnie dnem i bokami torby. W tym celu nabieramy 16 oczek PODWÓJNĄ nitką tej samej włóczki i przerabiamy ściegiem ryżowym na grubszych drutach (4,5 mm) do wysokości ok 180 cm. Po zakończeniu paska zostawiamy trochę dłuższą nitkę by nią zszyć węższe końce tego właśnie paska:


 Później robimy dwa małe paski do suwaka - nabieramy 75 oczek na druty 3 mm i przerabiamy ryżem pojedyńczą nitką 3 cm (13 rzędów). Przy nabieraniu zostawiamy długą nitkę (nią przyszyjemy potem pasek do suwaka) i NIE ODCINAMY nitki po zakończeniu paska - będzie potrzebna do zeszycia pasków z bokiem torby.
Wszystkie części powinny wyglądać tak:


 Teraz wystarczy to wszystko pozszywać ze sobą, na początek, małe paski do suwaka:Potem boki do pasków z suwakiem, układając je tak obok siebie:

  
Czyli lewą stroną do lewej a zeszywamy szydełkiem ściegiem rakowym tą nitką co to jej wcześniej nie odcięliśmy po zakończeniu małego paska (można sobie dla ułatwienia wcześniej sfastrygować te brzegi razem):

  
Następnie wszywamy pasek dookoła boków:

  
Na końcu zszywamy pasek bokami ze sobą na długości ok 75 cm zaczynając jakieś 18 cm od torby, w miarę symetrycznie:

  
I torba gotowa do noszenia:

4 komentarze:

 1. Jaki fakny wzór, nie widziałam jeszcze takiego,zaś kolor...oo booo cuuudo!!!

  OdpowiedzUsuń
 2. Super tutorial... uda mi się :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Super tutorial... uda mi się :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To poczekaj jeszcze trochę - za tydzień pokażę drugą torebkę dzierganą :)

   Usuń