środa, 25 marca 2015

Jak uszyć poszewkę na poduszkę na zakładkę

Uważam że poszewka na zakładkę to lepszy wybór niż poszewki z suwakami czy guzikami. Nic nie przeszkadza, nie wbija się w policzek (guziki) i włosy się w nic nie wplątują (suwak). Szyje się ją też bardzo łatwo, jeszcze łatwiej niż  prześcieradło z gumką, jedyna wada to zużycie materiału - trochę większe niż w przypadku pozostałych sposobów.Przed szyciem należy oczywiście zmierzyć swoje poduszki czy jaśki. Ja mierzę tak, że układam centymetr równo na powierzchni poduszki bez dociskania do niej i mierzę dokładnie od jednego szwa bocznego do drugiego. Zależy mi na tym by poszewka była bardzo dopasowana, wręcz obcisła - moim zdaniem taka wypełniająca ściśle wnętrze poszewki poduszka najładniej wygląda.


Jak widać wyszło mi tu 50 cm. Drugi wymiar to 52 cm. Całkiem spora poduszka, materiał na nią nie mieścił się w kadrze więc cały tutorial przedstawię na mniejszym przykładzie - poduszki o wymiarach 10 na 15 cm.
Najpierw jednak dwie podstawowe sprawy:
Po pierwsze - materiał przed krojeniem trzeba obowiązkowo wyprasować.
Po drugie - materiały są różne, czasem wydaje się że są dobrej jakości ale po rozwinięciu z beli okazuje się, że np. na środku jest rozciągnięty i się wybrzusza, boki również bywają powyciągane. Gdy się szyje małe rzeczy to można tego nie zauważyć, natomiast przy dużych powierzchniach różnice idą w centymetry. Poszewka po uszyciu może być zwyczajnie krzywa, by tego uniknąć najlepiej mierzyć rozłożony równo materiał do powierzchni o której wiemy że na pewno ma równoległe boki i kąty proste, na przykład na wykładzinie o regularnym wzorze lub na dużym stole.
Poniżej widać jaki krzywy materiał ja miałam, tu jest równo ułożony na stole - różnica na węższym brzegu wynosiła aż 3 cm, na bokach szerszych - materiał rozciągal się o centymetr.


Tak więc, mamy przykładową poduszkę o wymiarach 10 x 15 cm. Trzeba do niej przygotować pas materiału o wysokości 10 cm i szerokości = 15 cm + 13 cm (kilka cm węższy od 15 cm zakład wewnętrzny) +10 cm (jeszcze trochę węższy zakład zewnętrzny).
Nie radzę zmniejszać szerokości zakładów zbyt mocno, z takiej poszewki poduszka będzie mocno "wyłazić". Takie proporcje zakładów są wg mnie optymalne - może dużo materiału potrzeba ale nic nie wyłazi i poszewka ładnie trzyma kształt.
Na moją dużą poduszkę o wymiarach 50 x 52 cm wymiary materiału wyglądały tak:
50 cm x (52 cm + 47 cm + 45 cm).
Do tego, na szwy należy dodać: po 3 cm z obu węższych brzegów i po 1,5 cm do brzegów szerszych.


Gdy już wytniemy materiał:


Należy zagiąć po centymetrze z każdej jego węższej strony i zaprasować:


A potem zagiąć jeszcze po dwa centymetry i również zaprasować:


Potem przeszyć obydwa te brzegi:


Tak to ma wyglądać:


Teraz trzeba ułożyć materiał lewą stroną do dołu:


I teraz najważniejsze: trzeba uważać na kolejność składania zakładów, pierwszy zaginamy zakład WĘŻSZY (ten który będzie na wierzchu poszewki)Następnie na to zaginamy zakład SZERSZY (ten będzie w środku poszewki)Spinamy wszystko szpilkami, żeby się przesuwało i...... ładnie przeszywamy:Potem obcinamy zapasy szwów na jakiś centymetr:I zabezpieczamy brzegi, owerlokiem czy co tam mamy, ja zwykłym zygzakiem :)I tak, to jest już gotowe!
Teraz wystarczy tylko przewinąć na drugą stronę:
 I nawlekać! (To już moja większa poduszka, właściwie jasiek):

2 komentarze:

  1. Dzięki! Udało się, dzięki Twoim wskazówkom. Sama z siebie jestem zadowolona ;)

    OdpowiedzUsuń