środa, 21 października 2015

Ciekawa czapka zrobiona z opaski - opis wykonania

Moja mała królewna nie cierpi jak jej się czesze włosy. Nie znosi żadnych spinek, gumek, kucyków ani warkoczy. W dodatku ma tak śliskie, niskoporowate włosy, że żaden kucyk ani warkocz nie ma szans utrzymać się dłużej niż kilka minut. Pomyślałam więc, że oplotę jej głowę warkoczami dzianinowymi i wymyśliłam dla niej na jesień czapkę na bazie warkoczowej opaski, o taką:


Potem się okazało że nie jestem taka do końca oryginalna jak mi się zdawało bo w internetach już wisi zdjęcie podobnej czapy :)
Anyway: czapka jest dość ciepła i świetnie chroni uszy - część opaskowa dzięki trzem mięsistym warkoczom jest całkiem gruba. Jest oczywiście wiązana pod brodą sznureczkami z włóczki zaplecionej również w warkoczyki.


Wiatr nie powieje więc małych uszek przy jesiennych porządkach:

Jeśli Wy też chcecie zrobić coś takiego to podam ogólne wskazówki - bo to jest jeszcze fantastyczne w tej czapce, że bez dokładnego wzoru można ją wydziergać na każdą głowę. Nie trzeba niczego przeliczać i dopasowywać do rozmiaru głowy. Wystarczy zrobić opaskę z dowolnym wzorem (albo wykorzystać już istniejącą) i przymierzyć na głowę:

Opaska nie może być ani za ścisła ani za luźna, powinna być taka w sam raz i najlepiej jak co najmniej dwa brzegowe oczka (z każdej strony) bedą przerobione ściegiem francuskim (w każdym rzędzie przerabiane oczka prawe). Tak wykończony dłuższy brzeg będzie lekko ściągnięty dzięki czemu czapka będzie idealnie przylegać do głowy okalając twarz. 
Gdy już zeszyjemy szew opaski, należy nabrać na druty pończosznicze  oczka dookoła tak jak pokazane poniżej. Można również nie zszywać opaski i robić dalej na zwykłych drutach a potem zeszyć całość czapki.


Trzeba się wkłuć w każdą przestrzeń pomiędzy rzędami:

  Po nabraniu wszystkich oczek tak to ma wyglądać:


 A po przerobieniu połowy czapki tak:Można oczywiście robić tę część czapki innym kolorem, wtedy część "opaskowa" będzie bardziej zaakcentowana. Najlepiej postawić na prosty ścieg (zwyczajny, tak ja zrobiłam lub francuski, ryż czy patentowy - żeby nie odciągać niepotrzebnie uwagi od wzoru na opasce)
Na odpowiedniej wysokości (najlepiej mierzyć czapkę na bieżąco na głowie) należy zacząć redukowanie liczby oczek by wyrobić górę.
W tym momencie czapka może już być gotowa, jeśli jednak robicie dla dziecka to lepiej wyrobić jeszcze nauszniki, nabierając oczka tak jak wcześniej tylko z drugiej strony opaski, na wysokości uszu. Nauszniki można też zrobić innym kolorem, ale najlepiej jak ścieg tutaj będzie ściegiem francuskim lub ryżowym. Ścieg zwyczajny będzie się zawijał do wewnątrz a patentowy będzie się ściągał, sądzę, że nie będzie to wtedy dobrze wyglądało.


 Potem można na szydełku wyrobić sznureczek lub zapleść go z włóczki:


No i czapa już gotowa! :) 


Można jeszcze dorobić pompon. Ja dorobiłam - chciałam zrobić odpinany (bo nie mogłam się zdecydować czy lepiej z pomponem czy bez) według instrukcji z tego wpisu ale nie mogłam znaleźć pasującej gumki więc przyszyłam go na stałe.

5 komentarzy:

 1. Świetnie opisane, aż mam ochotę wydziergać czapkę. Bardzo czytelne zdjęcia i ciufcia taka słodziachna!

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetnie opisane, aż mam ochotę wydziergać czapkę. Bardzo czytelne zdjęcia i ciufcia taka słodziachna!

  OdpowiedzUsuń
 3. wow super....kiedyś próbowałam robić na drutach....ale na szalikach dla lalek skończyło się :) Podziwiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Coś pięknego ! Spróbuję zrobić też dla mojej wnuczki .Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń